Lima
Lima – 8 miliónová metropola a hlavné mesto Peru.
Nachádzame sa na peruánskom pobreží. Celkovo má Peru 3 hlavné časti: Amazónia, Andy a Pobrežie. A práve o tomto pobreží je málo známy fakt, že je to v podstate púšť. Z centra mesta to tak možno nevyzerá, ale nachádzame sa naozaj uprostred rozľahlej, niekoľko tisíc kilometrovej púšte.
A mesto Lima pretína touto púšťou rieka, alebo skôr už iba koryto rieky Rimac. Hoci dnes po nej ostalo už iba torzo, bola to práve ona, ktorá dala tomuto mestu aj svoje meno.
Prečo je peruánske pobrežie jedna obrovská púšť?
Tak na túto otázku musíme ísť hľadať odpoveď k morským prúdom. Tak ako Európu ovplyvňuje teplý Golfský prúd, tak juhoamerické západné pobrežie naopak ovplyvňuje Humboltov studený prúd. Je to prúd Tichého oceánu, ktorý sa k peruánskemu pobrežiu stáča z Antarktídy. Prináša zo sebou chladnú vodu a vďaka tomu sa v pobrežné vody len tak hmýria obrovským množstvom lovných rýb. Tento fakt do veľkej miery ovplyvnil takisto peruánsku kuchyňu, ktorá sa radí medzi jednu z najlepších a najkvalitnejších na svete.
Humboltov studený prúd ale so sebou prináša aj chladný a suchý vzduch, ktorý pri stretnutí s pevninou prakticky vysáva všetku vlhkosť a odnáša ju až k hrebeňom Ánd, ďalej na východe krajiny. Vďaka tejto presúvajúcej sa oblačnosti máte v Lime pocit, akoby tam bolo stále zamračené. Ale prší tu len veľmi zriedkavo. Zamračený ráz krajiny ešte zvýrazňuje smog, ktorým je pokryté dnes už vyše 8 miliónové mesto. Suchý, púštny charakter peruánskeho pobrežia sa ale občas mení pri klimatickom fenoméne, ktorý je známy pod názvom El Niňo.
Pobrežie Peru bolo v časoch španielskych zámorských objavov strategickým miestom. V prvých rokoch konquisty totiž nebola pozícia Španielov zďaleka taká jednoznačná ako by sa mohlo zdať. A mestá Inkov boli postavené vysoko v horách, odkiaľ by bol prípadný rýchly ústup prakticky nemožný. Preto si vybrali pobrežie, kde založili mesto Limu, ktorej pôvodný názov bol Ciudad de los Reyes – Mesto kráľov. To sa udialo v roku 1535 a neskôr sa z tohto mesta stalo hlavné sídlo Miestokráľovstva Peru. Dnes je Lima hlavným mestom Peru, najväčším mestom krajiny a aj jej najdôležitejším hospodárskym centrom. A tiež miestom, kde žije tretina peruánskej populácie.
Koloniálny ráz mesta vidieť hlavne v centrálnej časti Limy, kde sídlil miestokráľ aj Cirkev. Centrálnej Lime dodnes dominuje hlavné námestie Plaza Mayor alebo Plaza de Armas:
– katedrála, v ktorej má svoju hrobku dobyvateľ Francisco Pizzaro
– biskupský palác
– a prezidentský palác, ktorý je postavený na mieste, kde mali indiáni svoj chrám zasvätený pume.
A jedna z peruánskych nevšednosti aj fakt, že každé jedno peruánske mesto má hlavné námestie s rovnakým názvom – Plaza de Armas alebo Námestie zbraní. Pôvodne bola na Plaza de Armas v Lime umiestnená aj socha dobyvateľa Francisca Pizzara, ale dnes ju musíme hľadať o pár blokov ďalej, kde je dobre schovaný v parčíku medzi stromami.
Francisco Pizzaro bol rodák zo španielskeho Trujilla. A ako 54 ročný sa na svojej tretej objavnej výprave dostal až ku brehom ríše, ktorú domorodci nazývali Piru. Inšpirovaný úspechom krajana Hernanda Cortéza, sa s približne 200 chlapmi vybral poraziť mocnosť, o ktorej rozmeroch nemal najmenšieho tušenia.
Už sa k nemu síce dostali zvesti o krajine plnej zlata, ale to čo objavil predčilo všetky jeho očakávania. Na šťastie pre neho prišiel k peruánskym brehom po občianskej vojne, v ktorej proti sebe stáli dvaja bratia Huascara a Atahualpa. Navyše Inkovia očakávali príchod alebo znamenie od boha Slnka. A do týchto predpovedí biely bradatý muž na koni skvele zapadal. Atahualpa, ktorý bol víťaz nedávnej občianskej vojny a súčasný vládca krajiny, očakával nezvyčajnú návštevu neohrozene. V meste Cajamarca sa so svojou armádou zotavoval po bojoch. Pizzaro a jeho družina boli prijatí so všetkými poctami. Pizzarovi sa však podarilo Atahualpu uväzniť, vykonštruovať proces a následne popraviť. Ríša, nedávno zmietaná vnútornými rozpormi, tak ostala bez svojho panovníka ochromená.
A tieto udalosti sa považujú za začiatok konca najväčšej ríše aká na americkom kontinente existovala – ríša Inkov!